Banki prowadzą rachunki bankowe w celu rejestracji wkładów pieniężnych, przechowywania środków pieniężnych, ewidencji udzielanych kredytów oraz przeprowadzania rozliczeń. W celu przeprowadzania operacji finansowych związanych z działalnością gospodarczą przedsiębiorstw i innych jednostek banki otwierają i prowadzą rachunki bieżące, rachunki pomocnicze, rachunki lokat terminowych oraz rachunki do rozliczeń zagranicznych.
Rachunek bieżący koncentruje zazwyczaj całość operacji pieniężno- -kredytowych wynikających z normalnej, codziennej działalności gospodarczej danej jednostki. Przeznaczony jest do ewidencji wpływów na ten rachunek, na przykład z tytułu wpłat własnych, przelewów należności, realizacji czeków rozrachunkowych, otrzymanych kredytów i pożyczek, oraz do ewidencji wypłat z rachunku, na przykład gotówki, spłaty zobowiązań, spłaty kredytów, przelewu podatków i składek ubezpieczeniowych oraz innych płatności bezgotówkowych. Za czynności spełniane w związku z prowadzeniem rachunku bieżącego bank pobiera prowizje lub opłaty.
Oprócz rachunku bieżącego podmioty gospodarcze mogą korzystać również z rachunków pomocniczych dla poszczególnych form rozliczeń, np. rachunki akredytyw, dla akumulacji środków funduszy specjalnych (rachunki bankowe zakładowego funduszu świadczeń socjalnych), rachunki w walutach obcych i inne.
Na rachunkach lokat terminowych gromadzi się wkłady pieniężne na z góry określony czas. Oprocentowanie wkładów terminowych jest z reguły wyższe niż na rachunkach bieżących i zależy od czasu pozostawania środków pieniężnych w banku.
Leave a reply