Zakres i formy współpracy podmiotów gospodarczych z bankami
Współpraca podmiotu gospodarczego z bankiem najczęściej dotyczy następujących zagadnień i czynności:
czytaj dalej
Współpraca podmiotu gospodarczego z bankiem najczęściej dotyczy następujących zagadnień i czynności:
czytaj dalej
Metody planowania, nazywane nieraz technikami planowania, są to sposoby ustalania wielkości i wskaźników zawartych w planach. W praktyce nie stosuje się jednej uniwersalnej metody planowania. W zależności od rodzaju planu, od zagadnień objętych planem oraz od branży i wielkości podmiotu gospodarczego sporządzającego plan, stosuje się różnorodne metody planowania.
czytaj dalej
Składki na ubezpieczenie społeczne pracowników płacone są przez pracodawców i wynoszą w zasadzie 45% wynagrodzenia za pracę. W niektórych wypadkach, jak na przykład w razie wzrostu liczby pracowników zatrudnionych w szkodliwych warunkach, zwiększenia się liczby zachorowań na choroby zawodowe, liczby wypadków przy pracy w określonych warunkach lub wzrostu rent przyznanych z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, okręgowy inspektor pracy Państwowej Inspekcji Pracy oraz państwowy wojewódzki inspektor sanitarny mogą wystąpić do ZUS o wymierzenie dodatkowej stawki w wysokości od 1 do 7% podstawy jej wymiaru, stosownie do wzrostu kategorii ryzyka przy pracy.
czytaj dalej
Jednostka prowadząca działalność gospodarczą powinna znać nie tylko całą sumę poniesionych kosztów w danym okresie, ale również koszt jednostkowy wyrobu lub usługi. Obliczenia prowadzące do ustalenia jednostkowego kosztu wyrobu nazywamy kalkulacją kosztów własnych.
czytaj dalej
Poziom kosztów jest odbiciem całej działalności podmiotu gospodarczego. Zasady efektywnego gospodarowania wymagają obniżania poziomu kosztu jednostkowego wyrobu i to powinno być podstawowym celem każdej firmy.
czytaj dalej