Monthly Archives Listopad 2015

Produkt – dalszy opis

W sprzedaży produktu istotną rolę odgrywa opakowanie, dlatego że jest ono traktowane jako składnik działania marketingowego. Oprócz funkcji ochronnych dla produktu w czasie transportu, magazynowania i sprzedaży opakowanie spełnia również nie mniej ważne funkcje estetyczne i informacyjne. Swym kolorem, kształtem i innymi cechami powinno ono zachęcić do kupowania konkretnego produktu. Powinno również ułatwiać użytkowanie i konsumpcję towaru.

czytaj dalej

Rentowność gospodarowania

Rentowność, rozumiana jako zjawisko osiągania przychodów z działalności podmiotu gospodarczego przewyższających koszty jej prowadzenia, jest podstawowym celem funkcjonowania jednostki gospodarczej. Ustalenie wysokości zysku w jednostce gospodarczej pozwala jedynie stwierdzić, czy jest ona rentowna, lecz nie wskazuje skali rentowności. Stopień rentowności bada się za pomocą wskaźników rentowności, wyrażających stosunek efektów ekonomicznych do poniesionych nakładów na ich osiągnięcie. Wskaźniki rentowności pokazują zatem stopień efektywności środków zaangażowanych (np. środki trwałe, obrotowe) lub zużytych (np. zużycie materiałów, płace) w działalności gospodarczej.

czytaj dalej

Rachunki bankowe – dalszy opis

Rachunki do rozliczeń zagranicznych mogą być wykorzystywane przez podmioty gospodarcze do rozliczeń z firmami zagranicznymi oraz do regulowania zobowiązań powstałych m.in. w związku z realizacją umów w obrocie towarami i usługami z zagranicą.

czytaj dalej

Plan działania i dane finansowe firmy

Prezentacja otoczenia firmy zawiera analizę rynku i analizę konkurencji oraz strategię marketingową, charakterystykę głównego rynku, określenie konkurencji, jej zasięgu i zagrożeń występujących ze strony konkurentów, porównanie własnego wyrobu z wyrobami konkurencyjnymi, omówienie organizacji dystrybucji towarów, strategii w zakresie cen, serwisu naprawczego i systemu gwarancji, opis stosowanych środków i zakresu reklamy oraz utrzymywania więzi z konsumentem.

czytaj dalej

Plan zatrudnienia

W jednostkach gospodarczych, w których stosuje się normy czasu, można posługiwać się wskaźnikami pracochłonności. W tym wypadku planowaną pracochłonność oblicza się dzieląc normę pracochłonności przez iloczyn wskaźnika wykonania normy i wskaźnika przewidywanego wzrostu wydajności pracy w okresie planowym. Jeżeli norma czasu, ustalona w wysokości 53 minut na wykonanie 1 szt. wyrobu, wykonywana była dotychczas w 104%, a w okresie planowanym przewiduje się dalszy wzrost wydajności pracy o 2,5%, to planowana pracochłonność wyrobu wynosi (z dokładnością do 1 minuty): 53 : (1,04 1,025) = 53 : 1,066 = 50 minut

czytaj dalej

Ubezpieczenia społeczne

Przedmiotem ubezpieczeń społecznych jest ochrona ubezpieczeniowa zdrowia, zdolności do pracy i możliwości zarobkowania oraz życia człowieka. Ubezpieczenie społeczne zapewnia świadczenia pieniężne i rzeczowe w razie wypadków losowych powodujących określone potrzeby materialne wynikłe z takich zdarzeń losowych, jak na przykład choroba, wypadek przy pracy, inwalidztwo, bezrobocie, śmierć. Omawiane ubezpieczenie wiąże się również z zaopatrzeniem emerytalnym oraz z wypłatą zasiłków pracownikom mającym rodzinę na utrzymaniu, zasiłków macierzyńskich i innych. Ubezpieczenie społeczne, jako forma ubezpieczenia obowiązkowego wynikającego z przepisów odpowiednich aktów prawnych, było początkowo bezpośrednio związane z wykonywaniem pracy i odnosiło się tylko do osób związanych z prawnym stosunkiem pracy i członków ich rodzin. Z biegiem czasu zaczęło ono obejmować coraz szersze kręgi społeczeństwa: nie będących pracownikami i wykonujących pracę podporządkowaną, np. właścicieli gospodarstw rolnych, adwokatów, rzemieślników, a od kilkunastu lat wszystkie osoby prowadzące wszelką działalność gospodarczą. Obecny system ubezpieczenia społecznego w Polsce jest zatem produktem kilkudziesięciu lat rozwoju.

czytaj dalej

Działalność marketingowa w fazie wprowadzenia produktu na rynek

Producent może wpływać celowo na zmianę poszczególnych faz cyklu życia produktu, a zwłaszcza na przedłużenie fazy II i III lub skrócenie fazy I i IV. Te zmiany oraz przedłużenie całego cyklu życia produktu zależą głównie od ożywienia działalności marketingowej związanej szczególnie z dystrybucją i aktywizacją sprzedaży oraz od zmian właściwości produktu.

czytaj dalej

Planowanie płac za prace

W planowaniu płac stosuje się odrębne metody w stosunku do tej grupy pracowników, której płaca zależna jest od nakładów pracy, inne metody – w odniesieniu do pracowników wynagradzanych za czas pracy. W pierwszym wypadku chodzi o płace za prace normowane i planowana wysokość płac zależy od wielkości produkcji oraz stawki za jednostkę produkcji, w drugim wypadku zaś planowana wysokość płac zależy od przepracowanego czasu przez wszystkich zatrudnionych i stawki za jednostkę czasu według tabeli płac.

czytaj dalej

Metoda odchyleń

Porównując wskaźniki w różnym zakresie i w różnych ujęciach, o których wspomniano w poprzednim punkcie, należy określić odchylenie między sprecyzowaną w trakcie analizy wielkością badanego zjawiska a bazą będącą podstawą oceny. To ustalenie różnic wynika z porównania wymienionych wielkości i dlatego w niektórych opracowaniach można spotkać się ze znakiem równości między metodą porównań i metodą odchyleń. Opracowania te traktują metodę odchyleń poniekąd jako dalszy ciąg metody porównań, wynikający z logiki jej praktycznego stosowania.

czytaj dalej

Planowanie liczby robotników zatrudnionych

W planowaniu liczby pracowników zatrudnionych przy pracach nienormowanych bierze się pod uwagę rozmiar pracy, jaki ma być wykonany w okresie planowym, lub liczbę stanowisk pracy, jaka ma być obsadzona. Przeważnie podstawą są tu dane statystyczne z okresów ubiegłych dotyczące zatrudnienia i wskaźników związanych z zatrudnieniem. Przy posługiwanu się danymi statystycznymi należy mieć jednak na uwadze wszelkie przeobrażenia w technice i organizacji oraz zmiany na rynku pracy, które wpływają na korektę informacji z okresów ubiegłych.

czytaj dalej

Zgromadzenie kapitału własnego w spółce akcyjnej

Podobnie podmiot gospodarczy stale płaci swym pracownikom z pewnym opóźnieniem w stosunku do czasu wykonania pracy, co wynika z konieczności obliczenia kart pracy, czasu przepracowanego, wielkości premii i innych danych oraz sporządzenia listy płac. Należność pracowników za liczbę dni opóźnienia wypłaty od dnia wykonania pracy do chwili wypłacenia wynagrodzenia stanowi zobowiązanie i jest wykorzystane na sfinansowanie działalności gospodarczej. Również składki na ubezpieczenie społeczne, niektóre podatki i inne zobowiązania są płacone z opóźnieniem w stosunku do terminu zarachowania.

czytaj dalej